6  המהירות המותרת עולה ל-130 קמ"ש בכביש         

שר התחבורה ישראל כץ חתם על תקנות המתירות נסיעה במהירות מרבית של 120 קמ"ש בכביש 6, ויאפשרו לפי משרד התחבורה אף נסיעה חוקית במהירות של עד 130 קמ"ש לפי הנחיות האכיפה של משטרת התנועה

 

אחרי כמעט שנתיים של עבודות זה קורה: שר התחבורה ישראל כץ חתם על תקנות המתירות נסיעה במהירות של 120 קמ"ש בכבישים מהירים, והחל מיום רביעי הקרוב (2 בדצמבר) ניתן יהיה לנהוג במהירות זו במרבית כביש 6. ובפועל, בהתאם למדיניות האכיפה של המשטרה, המהירות המותרת בכביש 6 עולה ל-130 קמ"ש - כך ציינו במשרד התחבורה. אכיפת המשטרה את עבירות המהירות תחל מעתה מעל מהירות זו, כאשר הפער בין המהירות המותרת (120) למהירות האכיפה נובע מהרצון למנוע מצב בו פער במכשיר המדידה של המשטרה יוצר אכיפה שגויה.

 

לדברי השר כץ, "העלאת המהירות בכבישים המהירים והבינעירוניים מבוצעת במסגרת אימוץ הנחיות חדשות לקביעת מהירויות הנסיעה בישראל, שגובשו על-ידי צוות מקצועי של מהנדסי תנועה ובטיחות. במסגרת זאת, הותאמה מהירות הנסיעה בכל כביש, בהתאם לתנאי הדרך". במשרד התחבורה מתכוונים להתיר נסיעה במהירות של 120 קמ"ש גם בכבישים מהירים נוספים (בהם שלט כביש מהיר כחול), דוגמת כבישי הרוחב 5, 431, 471 ו-531 וכבישי 1, 2 ו-4. לצורך כך ייבחנו כבישים אלו ויבוצעו בהם התאמות נדרשות לשיפור הבטיחות.

 

עוד נמסר ממשרד התחבורה כי מנתונים שנאספו בכבישים בהם הועלתה בעבר המהירות מ-100 ל-110 קמ"ש, "לא נרשמה כל השפעה שלילית ולא חלה כל הרעה בבטיחותם של הנהגים. יתרה מכך, בחלק מכבישים אלה אף נרשמה ירידה במספר תאונות הדרכים". נתונים אלו מחזקים טענות מצד מומחי בטיחות לפיהן מהירות גבוהה אינה בהכרח גורם סיכון מרכזי להיווצרות תאונות דרכים בכבישים המתאימים לכך.

 

הנסיעה במהירות של 120 קמ"ש תותר בכביש 6 החל מיום רביעי הקרוב בקטעי הכביש שבין מחלף עירון בצפון למנהרות חדיד שבדרום. במשרד התחבורה מדגישים כי קטעי כביש 6 נוספים יהנו מהמהירות המותרת החדשה בהמשך, לאחר שיבוצעו בהם עבודות תשתית לצורך שיפור הבטיחות - למשל הקטע הדרומי מסורק למאחז.

 

החלטת השר כץ, שהתקבלה בראשית שנת 2014, הגיעה לאחר שלידי השר הגיעו המלצות צוות מקצועי של מהנדסי תחבורה ובטיחות שנכתבו בשנת 2010, לצד חוות דעת נפרדת שהגישה חברת כביש חוצה ישראל (כביש 6). עם ההודעה היום על אישור התקנות, שאושרו בעבר גם על-ידי משרד המשפטים, משרד התחבורה יורשה מעתה לקבוע מהירות של 120 קמ"ש בכבישים מהירים, לאחר שיקיים התייעצות עם ראש אגף התנועה במשטרת ישראל ובהתאם למצב הכביש המיועד. יש לשים לב כי בדומה לעולם, בישראל קיימים גם (ובעיקר) כבישים בינעירוניים שאינם מוגדרים כמהירים, ובהם המהירות המותרת לא תשתנה.